OPIS:
S septembrom 2024 smo začeli z izvedbo Erasmus+ projekta. In sicer KA122 projekt. Ta je namenjen mobilnosti strokovnih delavcev, ki tako dobijo možnost opazovanje dela v drugih državah in tako pridobivajo nova znanja. Projekt traja 18 mesecev. V tem času pa bodo izvede mobilnosti v Bolgariji, Estoniji, Hrvaški, Grčiji in Portugalski. Projekt je sofinanciran s strani Evropske unije.

Naslov našega projekta je Doživljanje narave v vseh letnih časih. S tem projektom želimo razvijati kompetence na področju vzgoje in izobraževanja za trajnostno okolje. V vrtcu se že zdaj trudimo, da veliko časa z otroki preživljamo na prostem. Ker se zavedamo, da je preživljanje časa na prostem zelo pomembno tako za zdravje in razvoj otrok, smo se odločili, da načrtujemo ta projekt in poskušamo naše delo izboljšati

CILJI:
1. 70% vzgojiteljev vsaj dvakrat na teden izvede načrtovano dejavnost na prostem v vseh letnih časih.
2. Vsaj 50% vzgojiteljev enkrat tedensko otrokom omogoča prosto igro (samostojno raziskovanje) izven vrtca (gozd, park, reka Mura, …).

AKTIVNOSTI:

Sledenje na delovnem mestu
Izvesti nameravamo 5 obiskov v sklopu Job-shadowinga. Na posamezni obisk bomo poslali 4 strokovne delavce, ki bodo tam opazovali njihovo delo 4 dni. Na en obisk se bodo udeleženci odpravili z osebnim avtomobilom, saj je Hrvaška naša sosednja država in bomo tako potovali zeleno. Na ostale 4 obiske pa se bodo udeleženci odpravili z letalom, del poti do letališča pa bodo opravili z skupnim prevozom (osebno avtomobil/kombi). To bodo gostujoče organizacije iz Grčije, Portugalske, Bolgarije in Estonije. V vseh 5 državah bodo udeleženci opazovali kako tam strokovni delavci načrtujejo in izvajajo dejavnosti na prostem. Obiski bodo načrtovani skozi celo leto, da imamo tako možnost opazovanja v vseh letnih časih. Pri načrtovanju obiska bomo posebej pozorni ravno na letni čas, ki je za vsako izmed teh držav nekaj posebnega in tako bodo udeleženci imeli največ priložnosti za opazovanje primerov dobre prakse. Opazovali bomo tudi načrtovanje celotnega dneva na prostem, ki je za nas še posebej zanimiv, saj ga še nikoli nismo načrtovali oz. izvedli. Največjo pozornost bomo pri načrtovanju aktivnosti z gostujočimi organizacijami namenili njihovim inovativnim učnim pristopom, ki jih pri nas še ne poznamo. Pozorni bomo tudi na kakšen način vključujejo vse posameznike in tako dajejo vsem enake možnosti. V dneh, ko bodo naši udeleženci na obisku sledili njihovemu delu, se bodo tudi aktivno vključevali v dejavnosti in tako sami preizkusili nove metode dela. Na obisku pa bodo tudi naši zaposleni predstavili naš vrtec in kako poteka delo v njem. Predstavili bodo tudi naš kraj in državo. Na ta način bodo izmenjali izkušnje in si pridobili nova znanja ter ideje za nadaljnje delo. Komunikacija med nami in gostujočo organizacijo bo potekala preko portala eTwinning, kjer bomo v prihodnosti ustvarili tudi projekt, s katerim bodo lahko otroci spoznavali nove države, njihove značilnosti ter otroke z drugih držav EU. Organizirali bomo tudi video srečanja, kjer se bodo lahko otroci spoznali in predstavili drug drugemu. Skupaj bomo pripravili nove igre in ideje za dejavnosti na prostem. Tej aktivnosti se bodo lahko priključili vsi strokovni delavci, ne le udeleženci obiska. Tako bo lahko sodelovanje še boljše in bolj učinkovito. Prenos znanja med udeleženci sledenja na delovnem mestu in strokovnimi delavci bo potekal v sklopu aktivov oz. izobraževalnih dogodkov. Na teh bodo udeleženci predstavili nove učne prestope in izvedli delavnice, kjer bodo ostali imeli možnost v živo videti izvedbo le teh v praksi.